Meklējam Ventspils šoseju

OpenStreetMap projekta pamatkartes www.openstreetmap.org mērķauditorija ir projekta dalībnieki – tie brīnišķie cilvēki, kuri papildina karti. Vizualizācija tiecas parādīt maksimāli daudz un attēlot objektus ar pietiekamu kontrastu, un šie mērķi ne vienmēr saskan ar vizuāli patīkamas kartes mērķiem. Vēsturiski attēlošanas principi un krāsas sākotnēji cēlušies Apvienotās Karalistes kartogrāfijas tradīcijās. Viens no šiem principiem bija nozīmīgu autoceļu attēlošana zaļā krāsā, bet tādās zaļās, mežainās valstīs kā Latvija tas ne vienmēr bija ļoti labi…

old_style_kurzeme

Šajā attēlā ir redzama Ventspils šoseja, A10. Vairāk gan nav redzama nekā ir – zaļais ceļa tonis ļoti eleganti saskan ar izteikti zaļo mežu patību. Diemžēl, dažādu objektu krāsu saskanība un līdz ar to praktiska neredzamība nav kartes mērķis, tādēļ šis stils laika gaitā nedaudz mainīts – paskatīsimies uz dažām svarīgākajām izmaiņām.

Autoceļu redzamībai Latvijā palīdzēja divas izmaiņas:

  • meži kļuva bālāki
  • ceļu krāsojums tika mainīts, un trunk līmeņa ceļi (kā A10) bija zaļi, nu kļuva sārti – tāda “rudeniska” maiņa

Salīdzinām veco stilu ar šībrīža:

old_new_kurzeme

Urā, atradām Ventspils šoseju!

Protams, ne jau tikai uz Ventspili tagad būs vieglāk aizbraukt – līdzīga problēma bija ar visiem trunk līmeņa ceļiem mežainos apvidos. Lūk, Siguldas (A2) šoseja vecajā un jaunajā ceļu krāsojumā:

old_new_a2

Šajā piemērā “vecais variants” jau ir ar gaišākiem mežiem, līdz ar to zaļais ceļš ir labāk pamanāms. Sarkanīgais tomēr vēl labāk – vieglāk uz Siguldu lapas braukt lūkoties.

Tās nav vienīgās izmaiņas – arī citi ceļi mainījuši krāsu un lielākā tuvinājumā arī platumu:

new_style_briiviibas_iela

Šīs izmaiņas veiktas Google Summer of Code projekta ietvaros. Par tām nedaudz vairāk varat angliski palasīt galvenajā OpenStreetMap blogā.

One thought on “Meklējam Ventspils šoseju

Leave a Reply