Kā sazinās OpenStreetMap dalībnieki Latvijā?

envelope_image2OpenStreetMap projekts ir samērā tehnisks, tam nav tik daudz perfektu sevis popularizēšanas veidu. Lai gan cenšamies stāstīt par Latvijas aktualitātēm vairāk publiski (kā šeit, piemēram), pamatkomunikācijai tomēr tiek izmantoti pārbaudīti līdzekļi. Ja vēlaties iesaistīties OSM Latvijas kopienā vai vienkārši sekot līdzi notiekošajam, neliela informācija par e-pasta vēstkopu un IRC kanālu.

Tikai no tevis nav vēstules

Primārais saziņas veids OpenStreetMap Latvijas kopienā ir e-pasta vēstkopa (mailing list). Jūs varat pierakstīties talk-lv vēstkopas informācijas lapā. Kopš pierakstīšanās brīža jūs saņemsit visus ziņojumus, kas tiks iesūtīti šajā vēstkopā. Vēl jūs arī varēsit sūtīt e-pastus pārējiem vēstkopas dalībniekiem.

Ja jūs interesē OpenStreetMap Latvijā, pierakstīšanās ir ļoti ieteicama. Tā kā brīžiem e-pastu var būt daudz, vēlams nokonfigurēt to kārtošanu atsevišķi savā e-pasta klientprogrammatūrā.

IRC – stabila vērtība

IRC jeb Internet Relay Chat ir viens no senākajiem un stabilākajiem komunikāciju (čata) protokoliem. Tas radīts tālajā 1988. gadā Oulu universitātē Somijā.

IRC arī ir populārākais saziņas līdzeklis daudzu atvērtā pirmkoda (vai datu) projektu kopienās – arī OpenStreetMap.

Visaktīvāk IRC izmanto OpenStreetMap galvenie dalībnieki un angliski runājošā komūnas daļa. Galvenais IRC kanāls izvietots OFTC tīklā: #osm. Latvijas IRC kanāls ir daudz mazāks (tā dalībnieki skaits svārstās starp 1 un 5 🙂 ), un tas ir #osm-lv.

Ja jūs jau zināt, kas ir IRC un kā to izmantot, ar to pietiks. Ja nē…

IRC etiķete

Pirms pievienojaties IRC kanālam, vēlams izprast dažas pamatlietas par IRC.

  • Negaidiet atbildi acumirklī. Pārējie sarunas dalībnieki var gulēt, strādāt vai ēst tieši tajā brīdī, kad jūs ko pajautāsit. OpenStreetMap Latvijas aktīvisti arī mēdz ceļot, un var atrasties citā laika zonā. Visticamāk, jums kāds atbildēs vēlāk. Tātad – uzdodot jautājumu, vēlams palikt kanālā ilgāku laika periodu. Ja tādas iespējas nav, e-pasta sarakste būs labāks veids.
  • Ja uz jautājumu nav atbildes ilgāku laiku, to var atkārtot. Tomēr nedariet to pārāk bieži – pāris reizes dienā būs pilnīgi pietiekami.
  • Neprasiet “vai es varu pajautāt…” – tāpēc jau tas kanāls tur ir 🙂 – uzdodiet savu jautājumu uzreiz. Galu galā, uz jautājumu “par jautāšanu” kādam būs jāatbild, un tikai tad jūs varētu uzdot “īsto” jautājumu, kas visu saziņu tikai nevajadzīgi palēninātu.

Izmēģinām IRC

Ja jūs īsti nezināt, kas tas IRC ir, jūs varat to izmēģināt, izmantojot OpenStreetMap tīkla pārlūkprogrammas klientu – t.i., jums tikai jāatver http://irc.openstreetmap.org, tur jāieraksta savs vārds Nickname laukā (izmantojot tikai latīņu alfabēta burtus) un jāizvēlas #osm-lv Channel izvēlnē – un jāspiež uz Login.

IRC klientprogrammatūra

Ērtākai IRC lietošanai vēlams izmantot atsevišķu klientprogrammatūru. Jaunākajās Opera pārlūkprogrammas un Thunderbird e-pasta klienta versijās IRC atbalsts ir iebūvēts. Ja izmantojat kādu no šīm programmām, varat pamēģināt arī pieslēgties IRC serverim.

Ja vēlaties kādus papildus ieteikumus, droši prasiet #osm-lv vai e-pasta listē – vai arī tepat zemāk komentāros 🙂

Leave a Reply