Jelgavas terplāna savaldīšana

Viena no lietām, ar ko saskārāmies kartējot Jelgavu, ir ļoti sliktais Bing ortofoto. Un joks tāds, ka ortofoto izšķirtspēja ir diezgan laba, bet saites ar realitāti trūkst. Pirmkārt nobīde ir apmēram 20 metri, otrkārt pilsētas pašā vidū ir apmēram 15 metru plata plaisa.

Šajā brīdī loģiskais lēmums bija pielietot veco shēmu ar teritorijas plānojumu. Paņemam terplānu, caur JOSM PDF Import spraudni iekšā un izmantojam ortofoto kalibrēšanai. Terplāni parasti ir 1m robežās daudzmaz precīzi.

Daudz nedomādams, dodos uz Jelgavas pašvaldības mājas lapu, hops, velku terplānu nost. Veru vaļā PDFu, skatos smuki, viss vektoros nevis rastrā, bet, blams, koordinātu tīkla ta nav :(.

Tas man bija pārsteigums, jo pēc Vietējās pašvaldības teritorijas plānošanas noteikumiem uz plāna ir jābūt koordinātu tīklam (21. punkts). Un, cik redzēts, vienmēr tas ir pieejams. Jelgavas plāns varētu būt taisīts pirms šo noteikumu stāšanās spēkā, bet gan jau iepriekšējie noteikumi noteica ko līdzīgu.

Tad nu Pēteris un es kaldinājām plānu B – kalibrēt otrofoto pēc citiem datiem. Tika salasīti divi varianti – nostaigāt pāris vietas kārtīgi ar GPS un korelēt ar ortofoto vai izmantot ģeodēziskos punktus.

Ar GPS ir tā, ka ar vienkāršu vienkanāla aparātu bez pēcapstrādes korekcijas var cerēt uz kļūdu kaut kur 5m robežās. To atstājām kā pašu pēdējo variantu, ja neizdotos realizēt vienu no labākām alternatīvām.

Nākošā labākā alternatīva – ģeodēziskie punkti – ir vectēvu kartēšanas metode, kad GPS vēl nebija viegli pieejams. Mērnieki atlika punktus dabā ar zināmām koordinātām un izmanto tos tālāku mērījumu veikšanai  Sākumā bija bažas, ka šo punktu atrašanās vietas būs jāpērk par naudu, bet izrādās LĢIA uztur visiem pieejamu Valsts Ģeodēziskā tīkla datu bāzi. Tajā atrodami ap 50 Jelgavas pilsētā atrodošies punkti, to koordinātas un atrašanas instrukcijas. Nu gluži kā geokešings jeb slēpņošana, tik ar profesionālu piesitienu.

Izstrādājām šādu plānu:

 • atrast dabā vairākus punktus, kurus var redzēt arī ortofoto,
 • otrofoto salāgot ar terplānu un ielikt punktu atrašanās vietu terplānā,
 • zinot punktu vietu terplānā un ģeogrāfiskās koordinātas, caur PdfImport spraudni uzlikt terplānu pareizajā vietā.
 • pēc terplāna pieregulēt Bing ortofoto.

Pēc Jelgavas tusiņa Pēteris un es devāmies punktu medībās. Stundas laikā no 5 noskatītajiem atradām 2. Pārējie bija vai nu pārlieku nomaskēti vai tos bija apēdis laika zobs.

Ar punktu bildēm kabatā devāmies mājās un mēģināju izpildīt iecerēto plānu.

Pirmais punkts. Apraksts: “Lietuvas šosejas Nr. 13 dzīvojamās ēkas pamatā ziemeļu pusē”. Šo dabā gan nemeklējām, jo privātīpašumā. Bet atliktais punkts diezan precīzi sanāca.

Otrais punkts. Apraksts: “Rīgas šoseja ,Degvielas uzpildes stacijas apkalpes ēkas gala sienā”. Šis tika atrasts arī dabā.

Iesākumā izskatījās ka būs sanācis, bet ielādējot un salīdzinot ar esošajiem datiem un pārējiem ģeodēziskajiem punktiem atklājās apmēram 10 m nobīde Rīgas galā.

(Bing foto šeit patvaļīgi piebīdīts kontekstam.)

Jelgavas robeža – sarkanais no terplāna, raustītais OSM esošais robežu imports.

Ģeodēziskais punkts. Līnijām bija jāatduras pret ceļa malām.

Vēl viens punkts. Diez kas tas par trīsstūri?

Vēl viens interesants punkts.

Jap, šitais jau kaut kur ir redzēts.

Salīdzinot ar pārējiem punktiem pamanīju vērtīgu lietu: dažiem punktiem diezgan tuvu atbilda interesantas konstrukcijas terplāna datos. Izskatās, ka terplānā ieklīduši dažu punktu marķieri.

Pēc nelielas meklēšanas tika atrasti divi kandidāti ar skaidriem marķieriem. Un terplāns no jauna uzlikts uz koordinātām. Nu jau precizitāte bija daudz cerīgāka. Visi pārējie ģeodēziskie punkti precīzi iekrita savās vietās. Novelkot OSM importēto pilsētas robežu tā gandrīz precīzi sakrita ar terplāna robežu. Atkal Rīgas galā bija lielākā nobīde, bet vairs tikai apmēram 1 metrs.

Tas pats, kas augšā, nu jau krietni precīzāk.

Rekur arī rezultāts: OSM slānis ar melnajām līnijām no terplāna. Pēc tā var apmēram 1 metra robežās novietot ortofoto savā vietā. Es ieteiktu to darīt katrā zīmējamajā vietā individuāli. Pirms sāc zīmēt: atver terplāna slāni, novieto pareizi ortofoto, noslēp terplāna slāni un aidā, zīmē.

Mūsdienās ar labu GPS un pēcapstrādi var iegūt precizitāti pāris centimetru robežās tāpēc ģeodēziskie punkti lēnām zaudē savu nozīmi. Tāpēc nebrīnos ka ģeodēziskie punkti vairs diezko netiek uzturēti un iet postā.

Paldies Pēterim Brūnam no gisnet.lv par ģeodēzisko punktu pārveidošanu SHP formātā.

9 thoughts on “Jelgavas terplāna savaldīšana

 1. “dažiem punktiem diezgan tuvu atbilda interesantas konstrukcijas terplāna datos.” – spriežot pēc izskata tie ir kartogrāfiskie simboli ģeodēziskajiem punktiem.
  Ģeodēziskos punktus joprojām izmanto un laikam pat rada jaunus, tas ka tie iet postā jau ir cits stāsts.

 2. Triangulācija = trijstūris
  Poligonometrija = Četrstūris
  Astoņstūris iespējams ir nostiprināts GPS punkts (parasti viņš ir apaļš ar 2 svītrām)

  Latvijas Bing pārklājums ir apvienots relācijā:
  http://www.openstreetmap.org/?relation=1895491

  Jelgavā kādu laiku atpakaļ piedzinu nobīdes pēc mērnieku uzmērītajām ēkām, un šeit ir tas, kas man sanāca (pie offset_imagery):
  http://www.openstreetmap.org/browse/way/167186241
  http://www.openstreetmap.org/browse/way/167186243

  Vietējos ģeodēziskos punktus viļāja kā karstu kartupeli nu jau kādus gadus 10, un pagājušogad tikai “atdeva” pašvaldību pārziņā. GPS vēl kādu laiku nebūs tik precīzs kā pareizi ierīkoti punkti.

 3. Labdien.

  Es te no Jelgavas. Es skatos ka apkārtnē kur dzīvoju maz mājas sazīmētas un adreses maz. Es taka vēlētos papildināt, bet nezinu īsti kā ir ar noteikumiem, jo laikam var izmantot tikai Bing karti kurā, nav māju numuri un dažas ielas sarakstītas! Kā rīkoties?

  • nee, pilniigi noteikti NEDRIIKST izmantot bing karti.
   vieniigais, ko driikst izmantot – bing ortofoto (sateliit/aero foto uznjeemumi).

   nekaadaa gadiijumaa nedriikst ziimeet maaju numurus vai ko citu no bing karteem.

   vajag staigaat rinjkjii, pierakstiit informaaciju, un tad – no savaaktaa – ieziimeet kartee 🙂

    • Vēlviens jautājums, esmu paspējis pievienot savu māju, un dažas apkārtējās. Savai mājai es nummuru zinu, bet dažām es paskatijos ZL jāņasētas kartē. Šīs mājas parādās ario kartē, vai man vajadzētu tās dzēs?

     • ja eekas kontuuru iespeejams noziimeet no bing foto slaanja, tad viss kaartiibaa, eeku dzeest nevajag. bet ja nu maajas numurs njemts no zl, jaanjaseetas vai jebkaa cita, tad to gan steidziigi vajadzeetu dzeest

Leave a Reply