Atskats: Jelgavas kartēšanas tusiņš

Ar nelielu nokavēšanos šeit pastāstīšu par to, kā tad mums gāja OpenStreetMap kartēšanas tusiņā Jelgavā. Galvenais iemesls, kādēļ rīkojām šo pasākumu, ir tas, ka Jelgava visvairāk cieta licences maiņas procesā, kā arī pirms tam tā nebija pienācīgi nokartēta – kas nav republikas nozīmes pilsētas cienīgi. Un beigās bija pāris norādes par to, ka Jelgavā ir cilvēki kas vēlas iemācīties zīmēt OpenStreetMap. Tāpēc arī šoruden devāmies turp.

Pirmām kārtām paldies visiem, kas ieradās. Laiks bija ļoti neparedzams, mākoņi un stiprs vējš mijās ar sildošu sauli. Tā kā esam konstatējuši, ka vienā pasākumā ir bezcerīgi visu pamatinformāciju savākt, tad galvenais mērķis bija apzināt centru, kā arī parādīt kā lietas notiek diviem jaunpienācējiem, rezultātā cenšoties “iekustināt” Jelgavas kartēšanu kā regulāru pasākumu. Sākumā sapulcējāmies pie mūsu valsts pirmā prezidenta Jāņa Čakstes pieminekļa (kartē šeit), kuram nesen arī bija dzimšanas diena. Tad veicām nelielu izskaidrošanas darbu, sastādījām aptuvenu darba plānu, pēc tam katru iesācēju iedalījām komandā kopā ar pieredzējušu kartētāju, kopā izveidojot trīs komandas, un devāmies ceļā.

Diemžēl neizdevās savākt GPS celiņus (tehniskas problēmas), līdz ar to izpaliks ierastā tusiņa animācija, taču varu teikt, ka viena no komandām devās uz Pārlielupi līdz pat Pērnavas ielai, savukārt pārējās abas sadalīja virzienus centra pusē. Centra pusē uz to brīdi notika plaši remontdarbi, bet daļa lietu jau tika piefiksētas un iezīmētas kartē. Šobrīd daļa datu vēl nav savadīti, taču esmu veicis plašus pārzīmēšanas pasākumus no Bing, lai atliktu pārbaudīt un papildināt karti ar “lauka” datiem. Pasākuma beigās labi pavadījām laiku “Tami-Tami” picērijā/restorānā (kartē šeit), kur mielojāmies ar picām un demonstrējām iesācējiem, kā veikt datu ievadi OpenStreetMap JOSM – spēcīgajā Java OSM redaktorā, kas darbināms visās vidēs, kur pieejama Java.
Pēc pasākuma beigām mēs ar Viesturu palikām izpētīt, kādas tad ir iespējas precīzi noskaidrot, cik ļoti nobīdīts ir Bing satelītu foto. Jelgavai šajā ziņā nav paveicies – jau labu laiku Bing fotogrāfijās tā ir “salīmēta” no divām daļām, kuru malas nesakrīt, līdz ar to ir grūti pieņemt kādu no tām par precīzāku kā otru. Šajā ziņā mani vienmēr ir arī nomocījis jautājums – tad cik precīzi īsti ir šie Bing attēli, un vai ir iespēja pārbaudīt, cik liela ir nobīde – un to nodefinēt, piemēram, JOSM redaktorā, lai pārzīmētais būtu kaut nedaudz precīzāks. Viesturs jau šobrīd veido rakstu par šo tēmu (lai šo metodi varētu pielietot arī citās Latvijas vietās), taču īsumā pateikšu, ka mēs izvēlējāmies ģeodēziskos punktus (taču ir arī citas metodes, kuras, ceru, ar laiku tiks vairāk aprakstītas). Apbraukājām pusi pilsētas, konstatējām ka ir kļūdas un dažus punktus vienkārši nespējām atrast (jo tie labi noslēpti zem zemes, lai neviens tos nesabojātu), taču beigās Viesturs izdomāja metodi, kā ar teritorijas plānojuma un ģeodēzisko punktu palīdzību izmērīt Bing nobīdi attiecīgajā Jelgavas vietā. Rezultātā šobrīd varu teikt, ka lielākā daļa Jelgavas jau ir sazīmēta/pārbīdīta līdz ar precizitāti 1 – 1.5 metri, kas ir daudz labāk nekā iepriekš. Tiem, kas nevēlas gaidīt uz ierakstu šeit – Viestura e-pasts par to, kā tad veikt šo pieskaņošanu (konkrēti Jelgavai).

Nobeigumā animācija ar Jelgavas izskatu OpenStreetMap kartē pirms un pēc izmaiņām. Aicinām visus, kas dzīvo vai mācās Jelgavā un tās tuvumā, piedalīties Jelgavas kartes attīstīšanā tālāk. Ja ir jautājumi, kā to darīt, rakstiet komentāros vai iepazīstieties ar instrukcijām Latvijas OpenStreetMap Wiki lapā, kā arī vērsieties OFTC IRC tīklā (serveris irc.oftc.net), kanālā #osm-lv, kā arī kopienas e-pasta sarakstē (Pierakstīšanās un arhīvs atrodams šeit). Esmu pats arī personīgi aizsniedzams pecisk pie gmail punkts com gan Google Talk, gan epasta formā.

Jelgava OpenStreetMap pirms mēneša un tagad

3 thoughts on “Atskats: Jelgavas kartēšanas tusiņš

  1. Pingback: Jelgavas terplāna savaldīšana | Latvijas OpenStreetMap projekts

  2. Pingback: Atrodi draugu | Latvijas OpenStreetMap projekts

Leave a Reply