Autortiesību slazdi kartēs. Šķērsiela.

Šis ir atgādinājums tam, ka jebkura karte ir neprecīza un satur kļūdas. Dažas no kļūdām maldinošas. Lielākā daļa no kļūdām var tikt izmantota kā autortiesību slazdi. Un brīvai  kartei (kā OSM) slazdus nevajag!

Tātad ir konkrēts, garlaicīgs Siguldas privātmāju rajons.
Kartējot šo vietu OSM, uzmanību pievērsa dīvainība – visās komerciālajās kartēs iezīmēta viena šķērsiela, kuru dabā nevar atrast. Šeit ir visu datu avotu salīdzinājums.

Komerciālo karšu fragmenti šeit izmantoti „pētniecības, polemiskos un kritiskos nolūkos”.

Osm.org. starp Zemgales un Jāņa ielu nav savienojuma. (dabā nav)
Šķērsiela pretim Jāņa ielai – taisna. (dabā nedaudz ieliekta pa kreisi).

 

balticmaps.eu (Jāņa Sēta). Ievērojam šķērsielu starp
Zemgales un Jāņa ielu, dabā tādas nav. Piebraucamais ceļš pretim Jāņa ielai –
izliekums „pa labi”, dabā – izliecas „pa kreisi”.

maps.google.com (Teleatlas). Ir šķērsiela.
Piebaucamais ceļš pretim jāņa ielai – īss.

Kurtuesi.lv. Ir šķērsiela. Iebraucamais ceļš „pa labi”.

www.bing.com/maps (Navteq). Ir šķērsiela. Jāņa iela
daļēji kā „track”.

Ovi.com (Navteq). Ir šķērsiela.

Sigulda.lv teritorijas plānojums (Sagatavojis Metrum).
Šķērsielas nav. Piebraucamais ceļš – taisns.

Kadastrs.lv. Arī ir šķērsiela.

kurtuesi.lv Ortofoto.
Šķērsielas nav. Apskatot uz vietas arī nekādu pazīmju nav ka tā būtu bijusi. Nelielais strupceļš no Jāņa ielas ir piebrauktuve garāžai. Mājas un koki liecina, ka pēdējos pārdesmit gadus iela te nav bijusi.

Šādas kļūdas pastāvēšana savstarpēji konkurējošās kartēs liek domāt, ka visiem ir vieni pirmavota dati. Iespējams, ka komerciālās kartes (navteq un teleatlas) pērk datus no Jāņasētas un šis ir viens no JS autorslazdiem. Jebkura karte, kura saturēs šo šķērsielu, nevarēs uzrādīt nevienu likumīgu (brīvu) avotu, no kurienes šī informācija ņemta.

Jāatzīmē, ka teritoriālais plānojums nesatur šo kļūdu, un vienlaicīgi ir brīvs datu avots.

13 thoughts on “Autortiesību slazdi kartēs. Šķērsiela.

 1. shaadi gadiijumi ljoti labi paraada, kaadeelj nekaadaa gadiijumaa nedriikst paarziimeet no citaam karteem – tur vai nu tiishaam vai netishaam var buut shaadas kljuudas, un taas paarziimeejot visiem buus skaidrs, no kurienes shie dati ir naakushi.

  protams, shis konkreetais gadiijums var arii buut “godiiga” kljuuda – pirms 50 gadiem tur varbuut vareeja izbraukt cauri, kas arii nonaaca padomju kartees. tad pirmie “briivie kartograafi” ar jaudu spieda no padomju karteem. protams, peec tam pilnu paarbaudi neuztaisiija, notirgoja datus lielajaam kompaanijaam – un tad nu rezultaats 🙂

 2. Man gan šķiet, ka tie nav nekādi “eastern eggs”, bet nevīžība “upstream” datu veidotāju starpā. Kļūda tiek ielaista, un tad tie dati tiek pārpārdoti entās reizes un tad visi brīnās, kāpēc kartēs tādas kļūdas. Vismaz mana pēdējā laika pieredze liecina, ka vai nu a) nevīžība, vai nu b) slinkums atjaunināt datus, un tikai tad nāk speciāli apzināta rīcība.

  • Jā, karšu datus nedod, toties autobraucējiem sniedz realtime ceļu info, ko nespēj neviens cits softs. IMHO pilnīgi godīgi, jo slikta karte = maz lietotāji, maz lietotāju = maz realtime info, maz realtime info = vēl mazāk lietotāju. Un tā tas aiziet pa spirāli.

   • buutu jau jauki, ja kaada kompaanija piedaavaatu ko liidziigu, tikai ar jaukiem osm datiem. waze daudziem osmistiem var nepatikt tieshi shiis pieejas deelj – cilveeki velta savu laiku un naudu, lai vinjiem piegaadaatu datus, bet rezultaats pieder “tiem tur”… muljkjiigi sanaak 🙂

    • Tā gan ir, pie tam, esot bijusi iekš pašas Waze vadības diskusija par OSM izmantošanu, nonāca pie viedokļa, ka tas var kaut kad nākotnē ierobežot viņu iespējas notirgot karti, līdz ar to nav biznesa, nav intereses.

     • nuka. un man personiigi neshkjiet vilinoshi straadaat pie datu ievades taadaa datu kopaa, kas peec tam pilniibaa pieder kaadam citam un es to nemaz nevaru dabuut 🙂

  • nu tad tas taa kaa apstiprina manu saakotneejo mineejumu, ka agriinie latvju kartograafi devinjdesmitajos ljoti intensiivi paarziimeeja padomju topenes 😉

 3. Pingback: Kas ir autortiesību slazdi? | Latvijas OpenStreetMap projekts

Leave a Reply