OSM kartēšanas vasaras sezona – sākums Aizputē

Aizpute ir viena no senākajām Kurzemes pilsētām ar jūtamu senatnes elpu (Livonijas pilsdrupas, vecpilsēta), kas atrodas Tebras upes krastos, bet diemžēl ar pustukšu OpenStreetMap karti. Tieši tāpēc, iesākot vasaras brīvdabas pasākumu sezonu, ir vērts ieplānot braucienu pa Kurzemi un piestāt Aizputē, uzzīmēt karti, izstaigāt vecpilsētu un Misiņkalnu, iemalkot Aizputes vīnu, apmeklēt leļļu vai novadpētniecības muzejus, nesteidzīgi un labi pavadīt laiku. Ieskandinot vasaru, Aizpute aicina uz OpenStreetMap kartēšanas pasākumu 9. jūnijā (sestdiena) Aizputē, Ideju mājā, Katoļu ielā 5. Ieplāno!

 

OpenStreetMap papildināšana Valmierā

Kā vienas dienas laikā Valmierai “pievienot” vairākus kilometrus pastaigu celiņu? Īsā atbilde: atliek vien palaist savā vaļā saujiņu kartēšanas entuziastu. Garā atbilde – laiks stāstam par OpenStreetMap 17. marta kartēšanas pasākumu Valmierā.

Ģeotelpisko risinājumu uzņēmums SunGIS ciešā sadarbībā ar Valmieras Attīstības aģentūru un Vidzemes Augstskolu kopīgi īstenoja Valmierā pirmo kartēšanas pasākumu. Dienas gaitā zināšanās un pieredzē dalījās ne tikai OpenStreetMap Latvijas vēstnieks Rihards Olups un tādi pieredzējuši kartētāji kā Pēteris Brūns, Jānis Bebrītis un citi, bet arī entuziasti no Valmieras un tuvējās apkārtnes. Notikums tika organizēts ar mērķi popularizēt iespēju katram paša spēkiem papildināt OpenStreetMap karti, kā arī iemēģināt roku kartes papildināšanā.

Pasākuma ievadā klātesošie tika iepazīstināti ar OpenStreetMap konceptu – brīvas pieejas karti, kura ir operatīvi papildināma un bez maksas izmantojama visdažādākajiem mērķiem. OpenStreetMap kartes ir nesalīdzināmi aktuālākas, responsīvākas un populārākas, nekā citas bieži izmantotas maksas alternatīvas. Tiek lēsts, ka līdz pat 90% ar ģeotelpisko informāciju saistītu mobilo aplikāciju izmanto OpenStreetMap datus, t.sk. tādas populāras lietotnes kā TripAdvisor, MAPS.ME, City Maps 2Go un PokemonGo. Ņemot vērā kartes plašo pielietojamību dažādās tūrisma un navigācijas vietnēs, tūrisma un apkalpojošās sfēras uzņēmēji, kā arī publisko pakalpojumu sniedzēji jau šobrīd aktīvi papildina kartes informāciju un tiek iedrošināti arvien aktīvāk iesaistīties kartes aktualizēšanā. OpenStreetMap kartes būtiska priekšrocība ir iespēja bez maksas iekļaut uzņēmumu darba laiku, apskates objektu atrašanās vietu, kontaktinformāciju un citu saistošu informāciju, pozitīvi ietekmējot pakalpojumu jomas attīstību.

Pēc īsas instruktāžas un dalībnieku sadalīšanās grupās tika izvēlēti divi stratēģiskie dienas mērķi – nokartēt Valmieras Atpūtas parka celiņus, kā arī aktualizēt Valmieras Rīgas ielas tirdzniecības vietu darba laikus un atrašanās vietas. Dodoties “dabā”, tika izmantotas maršrutu fiksējošas mobilās aplikācijas un karšu izdrukas, tajās ar pildspalvu atzīmējot nepieciešamās izmaiņas. Izmēģinājām dažādas metodes un secinājām, ka abas ir gana labas. Pāris stundas vēlāk atgriežoties Vidzemes Augstskolas telpās, OpenStreetMap karte tika papildināta ar jauniegūtajiem datiem, papildinot Valmieras pilsētas kartogrāfisko informāciju ar vērtīgiem jauninājumiem.

Kā atzina Valmieras Attīstības aģentūras valdes locekle Sanda Serafinoviča, ļoti simpātisks ir koncepts par sabiedrības iesaisti Valmieras kartes radīšanas un pilnveidošanas procesā, padarot pilsētu redzamu. Šīs kartes būtiskākā priekšrocība slēpjas pašu cilvēku iespējā uzlabot tās saturu, kas nodrošina kartes aktualitāti un maksimālu atbilstību patiesajai situācijai. Tāpēc Aģentūra iesaistās OpenStreetMap kartes papildināšanas popularizēšanā, aicinot arī vietējos uzņēmējus aktīvāk izmantot tehnoloģijas un OpenStreetMap kartes sniegtos ieguvumu savas darbības pilnveidei un attīstībai.

Viens no SunGIS darbības pīlāriem ir atvērto datu pieejamības uzlabošana un kvalitatīvu kartogrāfisko datu maksimālas pieejamības nodrošināšana Latvijā. Sekojot šim principam SunGIS aktīvi iesaistās OpenStreetMap karšu informācijas aktualizēšanā un to izmantošanas popularizēšanā.

Pasākuma organizatori saka lielu paldies visiem pasākuma dalībniekiem par aktīvo iesaistīšanos un lieliski pavadīto sestdienu.

Pasākuma noslēgumā pēdējo datu augšupielāde tika sagaidīta ārā, Vidzemes augstskolas pagalmā.

Liene Some-Tiesnese

SunGIS

19. decembrī Robert’s Books – OpenStreetMap tikšanās

Kartes ir brīnišķīgas. Tās var pētīt un salīdzināt. Tās var likt pie sienas gleznu vietā. Un vēl kartes var zīmēt.

OpenStreetMap ir projekts, kurš jebkuram ļauj izjust kartes zīmēšanas prieku. Nemāki zīmēt karti, neesi profesionāls kartogrāfs, topogrāfs vai karšugrāfs? Sīkums. Tu vislabāk zini, kas kur atrodas Tavā ielā vai ciemā. Tu esi vislabākais karšu zīmētājs, jo Tu visātrāk pamanīsi, ka tagad ir kāds jauns veikals vai veikala vietā – krogs.

Ja Tu jau zīmē OpenStreetMap, ja Tu vēl nezīmē OpenStreetMap un arī tad, ja par OpenStreetMap īpaši daudz nezini, priecāsimies Tevi satikt 19. decembrī Robert’s Books – grāmatveikalā/kafejnīcā Rīgā, Dzirnavu ielā 51.

  • Kas? OpenStreetMap tikšanās
  • Kur? Robert’s Books
  • Kad? 19. decembrī
  • Cikos? 18:00

Continue reading

Pieejams veģetācijas virsmas augstuma modelis

AS “Latvijas valsts meži” (LVM) padarījusi publiski pieejamu veģetācijas augstuma virsmas modeļa WMS servisu. Šis serviss, tāpat kā jau pieejamais zemes reljefa modeļa serviss, klāj gandrīz pusi Latvijas teritorijas (vairāk kā 32 900 km2). Tas pilnībā sedz Kurzemi, lielāko daļu Zemgales, kā arī nelielu daļu Vidzemes un Latgales.

Veģetācijas un reljefa slāņu salīdzinājums

Continue reading

Mežu apsaimniekotāji publisko zemes vienību un nogabalu robežas

AS “Latvijas valsts meži”, SIA “Latvijas Finieris mežs” un SIA “Bergvik Skog”, kuru īpašumā, valdījumā un apsaimniekošanā ir gandrīz 30% Latvijas teritorijas, ir nolēmuši publiskot un padarīt brīvi pieejamu ģeotelpisko informāciju par savām zemes vienībām un meža nogabaliem.

Pieejamo datu pārskats

Continue reading

Diskusija par Latvijas ģeotelpisko datu atvēršanu

lata-luTikai nedēļa palikusi līdz Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācijas rīkotam pasākumam – diskusijai par Latvijas ģeotelpisko datu atvēršanu. Šis pasākums notiks Latvijas universitātes galvenajā ēkā 3. novembrī no 16:00 līdz 18:00. Pieteikšanās ir obligāta. Pieteikties var līdz 29. oktobrim, sūtot e-pastu uz lata@lata.org.lv.

loading map - please wait...

LU galvenā ēka: 56.950592, 24.115838

 

Pasākuma mērķis ir

veicināt ģeotelpisko datu atvēršanu Latvijā, lai sekmētu Latvijas IT uzņēmumu iespējas ģeotelpisko datu izmantošanā jaunu programmatūras produktu radīšanā

Vairāk informācijas par diskusiju/semināru pieejams pasākuma lapā.

Kioska meklējumos jeb “Kurš paņēma Narvesen?”

Rīgā pie bijušās Valsts elektrotehniskās fabrikas (VEFiņa) kartē bija iezīmēti divi Narvesen kioski – katrā ielas pusē pa vienam.

osm_vef

Šajā attēlā gan redzams tikai viens, uz ziemeļiem no Brīvības gatves, bet ir arī otrs – otrā gājēju tuneļa pusē.

Braucot gar šiem kioskiem šķita, ka nesakrīt karte ar īstenību – kiosks uz dienvidiem no Brīvības gatves (pa labi, ja brauc ārā no Rīgas centra) nebija īsti manāms. Attopoties uz gaisa tilta gan vairs nebija iespējams par to pārliecināties. Ko mēs darām, ja gribam redzēt nesenus ielu fotoattēlus? Protams, ejam uz atvērto “streetview” – Mappillary. Atrodam VEFiņa apkārtni un meklējam kiosku.

Continue reading